Poniżej zamieszczamy pytania związane z kursem na prawo jazdy. Pytania zostały pogrupowane w kategorie tematyczne. Wybierz kategorię, a następnie kliknij pytanie, na które odpowiedź chciałbyś poznać.
Jakie dokumenty należy złożyć przed egzaminem na prawo jazdy?
Warunkiem przystąpienia do egzaminu państwowego jest złożenie w Dziale Obsługi Klienta w wybranym Wordzie wymaganych dokumentów, osobiście lub – w wyjątkowych sytuacjach – przez pełnomocnika (za pisemnym pełnomocnictwem).
Są to następujące dokumenty:
- Profil Kandydata na Kierowcę
- dowód osobisty, tymczasowy dowód osobisty, kartę stałego pobytu lub paszport (ksero )
- dowód uiszczenia opłaty za egzamin
- pisemną zgodę rodziców lub opiekuna prawnego, w przypadku osoby, która nie ukończyła 18 lat, a ubiega się o prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T
- kserokopię posiadanego prawa jazdy kategorii (nie dotyczy żołnierzy służby zasadniczej)
- B, jeżeli ubiega się o uprawnienie do kierowania pojazdem w zakresie kategorii C, C1, D, D1
- B, C, C1, D lub D1, jeżeli ubiega się o uprawnienie do kierowania pojazdem w zakresie odpowiednio prawa jazdy kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E
- A1, B1, C1 lub D1, jeżeli ubiega się o uprawnienie do kierowania pojazdem w zakresie odpowiednio prawa jazdy kategorii A, B, C lub D
Oblałem/łam egzamin dwa lata temu. Teraz chcę zdawać znowu. Czy muszę znowu chodzić na kurs?
Nie. Kurs jest ważny. Możesz zgłosić się do Wydziału Komunikacji względem miejsca zameldowania i złożyć wniosek o przesłanie dokumentów do wybranego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i ustalić terminy egzaminów teoretycznego i praktycznego.
Będziesz również musiał wyrobić PKK.
Ile ważny jest egzamin teoretyczny?
W obecnej chwili nie ma okresu ważności.
Raz zdany egzamin państwowy teoretyczny jest ważny całe życie 🙂
Czy egzaminator może nakazać osobie egzaminowanej dokonanie manewru niezgodnego z przepisami w trakcie trwania egzaminu?
Egzaminator nie ma prawa wydać dyspozycji, która w rezultacie powodowałaby konieczność popełnienia wykroczenia.
Czy istnieje możliwość odwołania się od wyniku egzaminu? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Ocena wystawiona przez egzaminatora podczas egzaminu jest ostateczna. Zgodnie z przepisami, jeżeli egzamin prowadzony był niezgodnie z obowiązującymi zasadami, osobie egzaminowanej przysługuje prawo złożenia, w ciągu 7 dni od daty egzaminu, skargi do Dyrektora WORD. W przypadku uznania skargi za zasadną, egzamin zostaje powtórzony na koszt WORD.
Czy można w trakcie egzaminu poprawić ustawienie lusterek, przy wyjeżdżaniu z placu manewrowego na miasto?
Pierwszym zadaniem egzaminacyjnym jest przygotowanie do jazdy. W tym zadaniu mieści się również prawidłowe ustawienie lusterek. Jeżeli więc w trakcie egzaminu następuje korekta ustawienia lusterek, oznacza to, że pierwsze zadanie nie zostało prawidłowo wykonane.
Czy na egzaminie praktycznym można popełnić jakieś błędy i jeśli tak, to jakiego rodzaju?
Na egzaminie lepiej nie popełniać żadnych błędów, chociaż dopuszczalna jest pewna tolerancja. Nie sposób jest wymienić błędy dopuszczalne i niedopuszczalne (Kodeks drogowy – kryteria egzaminu). Ogólna zasada jest taka, że nie mogą się powtórzyć dwa błędy takie same, z wyjątkiem błędu, z którego wynika brak panowania nad pojazdem lub powstanie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Taki błąd, już za pierwszym razem, powoduje ocenę negatywną i przerwanie egzaminu.
Czy możliwe jest zdawanie egzaminu teoretycznego i praktycznego tego samego dnia?
Zdawanie egzaminu teoretycznego i praktycznego w jednym dniu jest możliwe. Należy jednak pamiętać, że ocena negatywna z części teoretycznej uniemożliwia przystąpienie do części praktycznej. Znacznie mniej stresujące jest zdawanie teorii i praktyki w innych dniach i nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów oprócz tych, które przewidziane są dla danej części egzaminu.
Z przyczyn ode mnie niezależnych nie udało mi się zdążyć na egzamin na kat. B. Co muszę zrobić aby ponownie móc przystąpić do egzaminu?
Niezgłoszenie na egzamin w ustalonym terminie skutkuje potrąceniem 100% wniesionej za ten egzamin opłaty. Należy więc uzupełnić opłatę i zapisać się ponownie na nowy termin.
Czy w celu zapisania się na egzamin można dokonać jedynie osobiście, czy też można zrobić to drogą elektroniczną lub za pośrednictwem innej osoby?
Niestety, zapisania na egzamin można dokonać jedynie w miejscu egzaminowania (ul. Waryńskiego), ale niekoniecznie osobiście. Może dokonać tego osoba, która będzie posiadała dowód osobisty osoby chcącej zapisać się na egzamin i upoważnienie.
Jak długo ważny jest kurs na prawo jazdy?
Przepisy nie określają terminów ważności kursów. Zazwyczaj rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające program kursu szkoleniowego kandydatów na kierowców unieważnia szkolenia zrealizowane według starych programów. Na dzień dzisiejszy ważne są zaświadczenia wystawione po 1 lipca 1998 roku.
Czy mogę samodzielnie zawieźć dokumenty z jednego WORDu do drugiego?
Niestety przepisy nie pozwalają na to, aby dokumenty dotyczące prawa jazdy, po zrealizowaniu jakiejkolwiek części egzaminu, mogły być przekazywane osobie zainteresowanej. Dokumenty są przesyłane do wskazanego przez osobę zainteresowaną WORDu elektronicznie.
Jakie dokumenty są potrzebne do zapisania się na kurs prawa jazdy?
Aby zapisać się na egzamin państwowy należy posiadać Profil Kandydata na Kierowcę, czyli:
- zaświadczenie o ukończeniu kursu
- badania lekarskie ( orzeczenie psychologiczne przy kat. C,C+E,D)
- dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport)
- kolorowe zdjęcie (z widocznym lewym uchem – takie jak do dowodu osobistego)
- wniosek o wydanie prawa jazdy
- pełnomocnictwo – jeżeli to nasz ośrodek ma zapisać Państwa na egzamin
Jaka jest ważność kursu rozpoczętego rok temu?
Jeśli kurs zakończył się uzyskaniem zaświadczenia o jego ukończeniu, to świadectwo ważne jest bez ograniczenia w czasie. Jeśli kurs nie został zakończony to po prostu trzeba go kontynuować aż do momentu kiedy osiągnie się właściwy poziom wiedzy i umiejętności.
Jak długo trwa kurs na prawo jazdy kat. B?
30 godzin lekcyjnych (po 45 minut) teorii, zakończonych egzaminem wewnętrznym w OSK + 30 godzin zegarowych (po 60 minut) jazdy, zakończonych egzaminem wewnętrznym praktycznym na 31-ej godzinie.
Kiedy mogę przystąpić do zajęć praktycznych?
Zajęcia praktyczne można rozpocząć dopiero, kiedy zostaną odbyte wszystkie zajęcia teoretyczne.
Szkoliłem się w innym ośrodku jednak chciałbym kontynuować kurs prawa jazdy w OSK Lewar co muszę zrobić?
Zgłaszając się do OSK Lewar należy dostarczyć oryginał karty przeprowadzonych zajęć podpisany przez kierownika poprzedniego OSK oraz numer PKK . Karta przeprowadzonych zajęć zawiera ilość godzin teoretycznych i praktycznych, które zostały już zrealizowane. OSK Lewar na podstawie tego dokumentu rejestruje w swojej dokumentacji kursanta. Następnie należy dokonać wpłaty za szkolenie wg cennika OSK Lewar, w ilości godzin odpowiadającej różnicy między ilością godzin obowiązkowych a ilością godzin znajdujących się na karcie przeprowadzonych zajęć, w uzgodnieniu z kierownikiem OSK Lewar.
Mam problem ze stresem, na egzaminach na uczelni strasznie się stresuję i mam problemy z zaliczaniem egzaminów. Chciałabym zrobić kurs na prawo jazdy ale boję się że stres spowoduje to że będzie mi trudno.
Podstawowym elementem, który obniży stres jest bardzo dobre przygotowanie do egzaminu. Cały proces szkolenia i pracy z kursantem opiera się na przygotowaniu go nie tylko z przepisów i techniki jazdy ale też w kierunku zdania egzaminu państwowego .W szkole jazdy LEWAR podejście indywidualne do każdego kursanta i wysoki profesjonalizm to recepta na sukces.
Mam ponad 60 lat. Czy w tym wieku można jeszcze robić prawo jazdy i czy taki wiek przeszkadza w nauce?
W każdym wieku można przystąpić do nauki jazdy. O ile nie ma poważnych problemów zdrowotnych, to nic nie stoi na przeszkodzie by uzyskać prawo jazdy. Liczyć należy się jednak z tym, że wraz z wiekiem potrzeba więcej pracy, aby opanować potrzebny materiał. Nie mniej na swoim koncie posiadamy bardzo dużo sukcesów w nauce seniorów i dlatego właśnie stworzyliśmy specjalną grupę instruktorów specjalizujących się w kształceniu osób starszych.
Czy w trakcie jazd można zmienić instruktora?
Tak, w każdym momencie można wybrać innego z instruktorów pracujących w OSK Lewar – wystarczy zgłosić taką prośbę w biurze.
Czy w trakcie kursu można wybrać sobie instruktora?
Tak, istnieje możliwość zapisania się do każdego z instruktorów uczących w naszej szkole.
Czy trzeba obowiązkowo posiadać zaświadczenie lekarskie przed rozpoczęciem kursu?
Badania lekarskie są obowiązkowe.
Czy zajęcia mogą odbywać się w języku angielskim?
Możemy przeprowadzić szkolenie w języku angielskim jako zajęcia indywidualne. W tym celu prosimy o kontakt z naszym biurem.
Czy obcokrajowiec może zrobić kurs w Polsce?
Obcokrajowcy mogą robić kurs w Polsce i uzyskać polskie prawo jazdy.
Czy jazdy odbywają się na takich samych samochodach jak egzamin?
Szkolimy na Hyundai i20 [posiadamy cztery sztuki] dokładnie tego samego typu jak auta egzaminacyjne w WORD. Nasze samochody różnią się od egzaminacyjnych jedynie kolorem lakieru 😉
Czy po trzykrotnym oblanym egzaminie szkoła musi wystawić zaświadczenie po wyjeżdżonych 5 godzinach?
Po 19 stycznia 2013 roku nie ma obowiązku odbywania dodatkowego szkolenia.
Jeżeli szkoliłem się w innej szkole i oblałem egzamin państwowy, to czy mogę dodatkowe przeszkolenie odbyć w OSK Lewar?
Tak, oczywiście jest taka możliwość.
Ile razy mogę przystąpić do egzaminu państwowego i w jakim terminie muszę zdać, aby nie trzeba było ponownie przystępować do egzaminu teoretycznego?
Egzamin praktyczny na prawo jazdy można zdawać bez żadnych ograniczeń.
Czy każdy może otrzymać prawo jazdy?
Prawie każdy. Prawo jazdy nie może być wydane osobie której stan zdrowia nie pozwala na prowadzenie pojazdów, u której w wyniku badania lekarskiego stwierdzono aktywną formę uzależniania od alkoholu lub innego środka podobnie działającego, w stosunku do której orzeczony został prawomocny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (w okresie obowiązywania tego zakazu).
Prawo jazdy może również zawierać ograniczenia wynikające ze stanu zdrowia kierowcy lub możliwości prowadzenia określonego pojazdu.
Ile trzeba mieć lat aby móc zrobić prawo jazdy?
Ogólnie, aby przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii A, B i należy mieć ukończone 17 lat i 9 miesięcy, z tym, że dla niektórych kategorii prawa jady przewidziano różne limity wieku:
- 14 lat dla kategorii AM
- 21 – lat dla kategorii D, D+E, D1 lub D1+E
- 21 – lat dla kategorii D, D+E, D1 lub D1+E
- 24 lat dla kategorii A i D
Osiemnastolatek może przystąpić na kurs prawa jazdy kategorii C i C+E po uprzednim ukończeniu szkolenia na kwalifikację wstępną.
Kurs na prawo jazdy można rozpocząć najwcześniej na trzy miesiące przed ukończeniem 18 roku życia.