Zdanie egzaminu na prawo jazdy nie zależy tylko od umiejętności zdającego. Składa się na to wiele czynników.
Dla bardzo wielu osób egzamin wiąże się z ogromnym stresem i to właśnie on często bywa przyczyną negatywnego wyniku. Pamiętajmy jednak, iż stres jest jednym z elementów egzaminu.
Przygotowując się do egzaminu nie zapominajmy o przygotowaniu psychicznym. Każdy z nas ma swoje sprawdzone metody radzenia sobie ze stresem, ale na pewno poczujemy się pewniej, jeśli będziemy dobrze rozumieć przepisy. Może ci też pomóc zapoznanie się z dokładnymi kryteriami oceniania na egzaminie i przepisami dotyczącymi prowadzenia egzaminu.
Im większe umiejętności, tym mniejszy stres!
Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu. Idziesz zdać egzamin a nie go oblać. Nie ulegaj przesądom, że za pierwszym razem nie można zdać! A nawet jak się tobie nie powiedzie to nie oznacza to porażki! Zawsze możesz przystąpić kolejny raz!
Egzamin teoretyczny
Przystępując do egzaminu teoretycznego pamiętaj aby się nie śpieszyć, 25 minut to naprawdę dużo czasu, by odpowiedzieć na 32 pytań. Nie obawiaj się też komputera.
Dobre ośrodki szkolenia kierowców dysponują programami identycznymi z programem egzaminacyjnym, więc możesz wcześniej zaznajomić się z tym programem.
Dokładnie czytaj pytania. Rozwiązując testy na pewno już przekonałeś się, że wiele pytań jest dość podchwytliwych. Przeczytaj więc je dokładnie i postaraj się zrozumieć ich sens.
Aby zdać musisz uzyskać 68 pkt na 74 możliwe.
Egzamin praktyczny na placu manewrowym
Najpierw egzaminator poprosi o pokazanie dwóch losowo wylosowanych elementów z dwóch zestawów,czyli trzeba będzie pokazać wylosowane światło i będziemy mieli do pokazania wylosowany poziom płynu lub sygnału dzwiękowego.
Czekając na swoją kolej staraj się nie denerwować, zwłaszcza jeśli kilka osób przed tobą nie zdało. Jeśli zaczniesz myśleć, że też nie zdasz na pewno tak się stanie! Gdy nadejdzie twoja kolej i wsiądziesz do samochodu, poczekaj chwilę, by się uspokoić.
Nie zapomnij o przygotowaniu do jazdy. Spokojnie ustaw wygodnie fotel, wyreguluj lusterka i zapnij pasy. Jeśli jeszcze tego potrzebujesz, poczekaj chwilę nim włączysz silnik. Nie denerwuj się, jeśli na samym początku zgaśnie ci silnik. Nawet doświadczonym kierowcom to się zdarza, gdy wsiadają do innego samochodu.
Wykonując manewry bądź skupiony, przypomnij sobie jak wykonywałeś je przed egzaminem. Jeżeli egzaminator nie zaliczy ci któregoś manewru, ma obowiązek poinformować Cię że powstał błąd wówczas nie śpiesz się i zastanów co źle zrobiłeś.
Pamiętaj – każdy element możesz powtórzyć. Może byłeś nieodpowiednio ustawiony do zadania, w czasie egzaminu pomiędzy zadaniami możemy dowolnie manewrować tak, aby ustawić się do zadania w optymalnym miejscu.
Nie staraj się szybko naprawiać swojego błędu, spokojnie zastanów się, co zrobiłeś źle, ażeby nie powtórzyć tego samego błędu.